betöltés...
hirdetés

300 tonna TNT erejével robbant fel egy tűzgömb az USA fölött

Herrmann Dóra
Frissítve:

Az Egyesült Államok északkeleti része felett robbant meteor lökéshullámát több államban érezni lehetett.

Helyi idő szerint szombat délután 14 óra 6 perckor egy rendkívül fényes bolida, azaz a légkörben robbanással megsemmisülő meteor lépett be a légkörbe. Bár fényes nappal történt az eset, a jelenség így is hatalmas villanást produkált. A detonációt erős hangrobbanás és olyan lökéshullám kísérte, ami kisebb földrengéshez hasonlítható. Az Amerikai Földtani Intézet (USGS) azonban megerősítette: nem észleltek szeizmikus mozgást, vagyis nem földrengés rázta meg a vidéket.

„Azt hittem, a nor'easter vihar miatt egy hatalmas fa dőlt ki a hátsó kertben, de aztán a közösségi média azonnal felrobbant a hírektől a környéken” – mesélte egy Boston környéki lakos.

illusztráció
Korábbi, hazai égbolton látható tűzgömb | Kamera: Nagy-Hideg-hegy

A NASA adatai szerint a robbanás olyan energiát szabadított fel, ami New Yorktól egészen a kanadai Montrealig több államban megremegtette a lakóházak ablakait, falait, de sérülésekről és károkról szerencsére nem érkezett jelentés. A hivatalos közlemény szerint a nagyjából 1 méter (egy yard) széles aszteroida-darab elképesztő, 120 700 km/órás sebességgel száguldott be a Föld légkörébe. Végül Boston felett, Massachusetts és New Hampshire államok határán, körülbelül 64 kilométeres magasságban darabjaira szakadt és felrobbant. 

Forrás: NASA, MTI

Ezek is érdekelhetnek
Időkép
Helyzet:
Időkép
Időkép