

Az űrből készült kép egy vörös lidércről
Az ISS asztronautája tegnap Mexikó fölött kapta el a pillanatot.
A Nemzetközi Űrállomás (múlt csütörtök óta a fedélzetén többek közt Kapu Tiborral) tegnap Mexikó és az Egyesült Államok felett húzott el, ahol épp viharok tomboltak. Szabad szemmel lehetetlen megfigyelni a különös jelenséget, mivel a másodperc tört részéig villannak fel a red spriteok, azaz vörös lidércek. Az űrállomásról Nichole Ayersnek sikerült elkapnia a pillanatot:
X/Twitter betöltése
Ayers március óta tagja a legénységnek, és tervezetten fél évet dolgozik az űrállomáson. Kapu Tibor egy hete csatlakozott, és többek között ezzel a jelenséggel is foglalkozik ott-tartózkodása során.
A red spriteokat a zivatarokban létrejövő intenzív elektromos tevékenység váltja ki, amik tulajdonképpen magaslégköri ködfénykisülések. A hozzá szükséges elektromos térerősség nagyobb villámkisülések után alakulhat ki rövid időre a viharfelhő és az ionoszféra alsó határrétege (100 km) között. A lidércek 80 km-en a legfényesebbek, ahol a légnyomás százezred része a tengerszinten mértnek. Horizontális kiterjedésük meghaladhatja az 50 km-t, magasságuk elérheti a 60 km-t.
Borítókép: Nichole “Vapor” Ayers