

Ez történt júniusban
Melegrekordból és csapadékrekordból is bőven jutott júniusra. A fülledt, meleg időben többször heves viharok okoztak pusztítást.
Viharos hókezdet, mérsékelt meleg idő
Záporok, zivatarok tették változatossá a meteorológiai nyár első hétvégéjét, míg szombaton inkább csak nyugaton, valamint délen, délkeleten, addig vasárnap már több helyen kialakultak a nyárias melegben a viharok. Bácsalmás térségében egyszerre három felhőtölcsér is a mélybe ereszkedett az egyik zivatarfelhő alapjáról.
Felhőszakadások frissítették a felmelegedést
A következő hét elején sem tágítottak a zivatarok, kezdetben főként délen, délkeleten dörgött az ég, majd északkeleten, az esti órákban pedig az Északi-középhegység térségében is kialakultak zivatarok, itt peremfelhő is kísérte a jelenséget. Hétfő után menetrend szerint a keddi nap délutánján is megérkeztek a viharok. Frissítőként szolgáltak a meleg időben, ám többfelé jégeső, felhőszakadás is pusztított. Szerda reggelre egy zivatarlánc állt össze keleten, mely az Északi-középhegységtől egészen a déli határig, sőt kevéssel azon túl nyúlt. A hét harmadik napján főként felhőszakadás társult a zivatarokhoz, a Balaton keleti medencéjében és Somogyban néhol 60 mm-nél is több esett.
Június 6-án, csütörtökön egy kevésbé ismert légköri folyamatra láthattunk remek példát. A reggeli órákban ugyanis a felszíni ködtakaró felett javában zajlottak az események, zivatarok alakultak ki. A péntek reggel sem telt unalmasan az időjárás szempontjából, látványos felhőtáncot örökített meg pár kelet felé néző, hegycsúcsi webkameránk, miközben a felkelő nap épp a keleten tomboló zivatarfelhő mögül emelkedett a magasba.
Szombattól pár viharmentes, nyugisabb nap következett, beköszöntött a meleg nyári idő, egyre többfelé mérhettünk 30 fok feletti maximumokat. Bár csapadék nélkül telt a vasárnap, a megfelelő légköri feltételeknek köszönhetően többfelé felhőtölcsér ereszkedett alá.
Felragyogtak a világító felhők
Megjelentek az év első éjszakai világító felhői, vasárnap hajnalban egy-egy halvány, de árulkodó felhőfoszlányt már el lehetett csípni, hétfőn hajnalban azonban már egyértelműen megfigyelhető volt a jelenség.
Viharok pusztítottak szomszédainknál
Bár tőlünk még távol maradtak a hét első felében a zivatarok, a környező országokban ismét forrt a légkör. Szintén a hétfői napon lenyűgöző felvételt készített partnerünk webkamerája a csehországi Plzenre lecsapó zivatarláncról, melyet világító felhők követtek. Heves zivatarok dúlták fel Németországot is, majd kedden egy szupercellás zivatar jóvoltából a horvát-szlovén határon 10-12 centis jegek estek. Közel ezzel egy időben a lengyeleknél is ítéletidő tombolt. Az eseményeket megújult radarrendszerünkön is nyomon követtük.
Beköszöntött a kánikula
Nálunk még 12-én, szerdán sem volt eseménydús az időjárás, beköszöntött viszont az első kánikula. A tartós délies áramlás nemcsak forróságot, hanem szaharai port is hozott térségünkbe, amitől arany színben pompázott a szerdai naplemente. Csütörtökön 35,3 fokkal megdőlt a június 13-ára vonatkozó fővárosi melegrekord. 15-én, szombaton kelt fel legkorábban a Nap, heves viharok és jelentős mennyiségű csapadék, egy-két lokális zivatar kivételével, egészen a vasárnapi napig nem érkeztek. A helyenként kialakult zivatarok bár átmenetileg csökkentették a hőséget, viszont rendkívül nagy fülledtséget hagytak maguk után. Az érintett településeken 70% felé emelkedett a páratartalom, melyben szinte már a trópusokon érezhettük magunkat.
Hétvégén a vasárnapi front előtt a tomboló hőségben több melegrekord is született. Szombaton Budakalászon 35,8 fokig melegedett fel a levegő, ezzel megdöntve az 1987-ben mért 35,0 fokos értéket, Újpesten 34,7 fok fokkal pedig a fővárosban született új csúcsérték. Vasárnap Kiskunhalason 35,7 fok volt, mely átvette a napi országos maximum-hőmérséklet rekordját, reggel pedig a fővárosi és országos napi legmagasabb minimum-hőmérséklet is új csúcsot állított be. Az erős besugárzásnak és ebből adódó nagy mértékű feláramlásnak köszönhetően keleten porördögök alakultak ki. Debrecen közelében egyszerre kettőt is levideóztak.
Viharokkal érkezett a hidegfront
Június 16-án, vasárnap a délutáni órákban egy hidegfront vetett véget a hőségnek. A szinte egy helyben álló cellákat többfelé jégeső és felhőszakadás kísérte. A leghevesebb felhőszakadások északkeletre jutottak, Tiszanagyfaluban 99 mm csapadék zúdult le pár óra leforgása alatt. Rakamazon napi csapadékrekord született, 144,4 mm esett. A következő hét első napjára is jutott zivatarokból, a felhőszakadásokat főként délen, délnyugaton kísérte helyenként 40-70 mm csapadék. 18-án, kedden szintén felhőszakadással, szélviharral érkeztek a délután zivatarai az ország több pontjára, szerdán sem alakult másképp az időjárás, Kiskörén tubát is fotóztak. Az ország több pontján özönvíz jött létre, Fonyódon 117,8 mm csapadék gyűlt össze 24 óra leforgása alatt, ezzel pedig új napi rekord született.