

Felgyorsult a Föld forgása, rövidebbek a napok
A mai nap 1,34 ezredmásodperccel rövidebb a megszokottnál.
A Föld forgási sebessége jelentősen változott az elmúlt évmilliók során. Jelenleg valamivel több mint 365-ször fordul meg bolygónk tengelye körül, miközben egyszer megkerüli a Napot.
Számos tényező befolyásolja a forgási sebességet, így például a változó tengerszint vagy a Föld belsejében történő elmozdulások. A legnagyobb hatást a Hold gyakorolja, amely fokozatosan távolodik a Földtől, és a két égitest kölcsönhatása miatt bolygónk forgása évszázadonként körülbelül 1,8 milliszekundummal lassul.
5 évvel ezelőtt következett be fordulat,
újra gyorsulni kezdett a Föld forgása. 1960 óta ekkor rögzítették a 28 legrövidebb napot. Azóta minden évben megdőlt a legrövidebb nap rekordja, a 2024-ben mért eddigi legrövidebb nap 1,66 milliszekundummal volt rövidebb a szokásos 86 400 másodperces napnál.
Az előrejelzések szerint júliust követően augusztusban is rövidebb napokra számíthatunk, augusztus 5-én például 1,25 ezredmásodperccel lesz rövidebb a nap hossza a megszokotthoz képest.
Bolygónk tengely körüli forgásának gyorsulását az is jól jelzi, hogy 1972 óta 27 szökőmásodpercet kellett beiktatni a Föld lassabb forgása miatt, 2016 óta azonban egyetlen szökőmásodpercre sem volt szükség.
A gyorsulás oka nem tisztázott, a legvalószínűbb teória alapjána Föld belsejében történt változás okozza a jelenséget, mivel az óceáni és légköri modellek nem magyarázzák ezt a jelentős gyorsulást.
A borítókép illusztráció