illusztráció illusztráció

Lássuk, milyen nyarat prognosztizálnak a szezonális előrejelzések!

Nap, mint nap nekünk szegezik a kérdést: mikor vegyük ki a szabadságunkat? Milyen nyárra lehet számítani?

A legfrissebb májusi szezonális előrejelzéseket átböngészve - bár sok víz lefolyik még addig a Dunán és tudjuk, hogy a légkör egy kaotikus rendszer - egyelőre úgy tűnik, hogy a 2025-ös év nyara is melegebb ígérkezik, mint a korábban vizsgált (2018. novembere óta az 1993-2016 közötti) időszak átlaga.

Az alábbi térképen az ECMWF Copernicus Climate Change Service (C3S) szezonális előrejelzése látható, mely több vezető meteorológiai modell, az ECMWF, az Egyesült Királyság Nemzeti Meteorológiai Szolgálata (Met Office), a francia Météo-France, a német DWD, a NOAA-hoz tartozó NCEP, a JMA, vagyis a Japán Meteorológiai Ügynökség, az ECCC, azaz a Kanadai Környezetvédelmi és Klímaváltozási Ügynökség és a BOM, vagyis az Ausztrál Meteorológiai Iroda előrejelzéseinek átlagát mutatja.

illusztráció
AZ ECMWF C3S szezonális előrejelzése

A fenti térkép a várhatóan bekövetkező, átlagos 2 méteres hőmérséklet-anomáliát mutatja Európában és Észak-Afrikában, 2025. júniusa és augusztusa között. Tehát a képről könnyen leolvasható, hogy mennyivel lesz várhatóan melegebb vagy hidegebb az előre jelzett időszakban a korábban említett referencia időszakhoz képest. És bizony remekül látszik, hogy Közép-Európában bizony jóval melegebb idő várható, az anomália értéke a  +1, sőt a +2 fokot is elérheti majd a nyári hónapokban. Kontinensünk nagy részére igaz ez, egydül az Ibériai-félsziget, Szicília, Nagy-Britannia észali része és a Skandináv-félsziget egy jelentőse szegmense nem esik csak bele ebbe a kategóriába, de még ők fél-1 fokkal melegebb átlaggal számolhatnak a vizsgált időszakhoz képest. Ennél csak az Atlanti-óceán északi részén kisebb mértékű az anomália.

A következő valószínűségi térkép sem kecsegtet túl sok jóval a nyárra nézve: szinte teljes egészében sötétvörös, ami azt jelenti, hogy 70-100% közötti valószínűséggel várható, hogy a hőmérséklet a felső tercilbe essen. Ez rendkívül magas valószínűséget jelent arra, hogy 2025 nyarán Európa és Észak-Afrika túlnyomó részén az átlagosnál melegebb idő lesz.

illusztráció
AZ ECMWF C3S szezonális előrejelzése
 mi az a tercil?

Egy statisztikai fogalom, amely az adatok eloszlását három egyenlő részre osztja. A szezonális időjárás-előrejelzésekben, mint amilyet a cikkben szereplő képeken is láthatunk, a tercilek a hőmérséklet vagy a csapadék eloszlásának kategóriáit jelentik egy adott referencia időszakban. Hőmérséklet esetében az alsó tercil a leghidegebb, a felső tercil a legmelegebb harmadot jelenti.

Az ECMWF önálló előrejelzése ennél egy fokkal árnyaltabb, itt 51 modellfuttatás eredményeit láthatjuk. Közép-Európa nagy részén+0,5, +2 °C-os melegedést valószínűsít az 1993-2016-os átlaghoz képest, s ahogyan a képen is egyértelműen kirajzolódik, hazánk is a legmelegebb régiók közt foglal helyet. Megjelennek fehér területek is a képeken, amelyek azt jelentik, hogy a modell nem jelez egyértelmű anomáliát azokban a régiókban.

illusztráció
AZ ECMWF C3S szezonális előrejelzése

Egy szó, mint száz: a magas valószínűségi százalékok és a modellek eredményeinek konszenzusa erősen utalnak arra, hogy a 2025-ös nyár Európa nagy részén - így hazánkban is - az átlagosnál melegebb lesz. Ezt persze még számtalan dolog befolyásolhatja, de a májusban lefutott szezonális előrejelzések alapján egyelőre azt mondhatjuk, hogy bizony meleg nyarunk lesz.

Borítókép: Tpiros korábbi felvétele

Szavazás

Szerintetek milyen lesz az idei nyár?

Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés