

Látványos halójelenségek dobták fel a napot keleten
A beúszó fátyolfelhőkön látványos parhelikus kör is ki tudott alakulni.
Eseménytelen időjárásunk, csupán gomoly- és fátyofelhők úsznak felettünk, és takarják el időnként a napot. Utóbbiak azonban egy kis látványossággal is szolgáltak, keleten ugyanis komplexebb halójelenségek is kialakultak a fátyolfelhőket alkotó jégkristályokon. Észlelőinknek a 22°-os haló mellett körülíró ívet és látványos parhelikus kört is sikerült lencsevégre kapniuk.

A parhelikus kör egy vízszintes, fehéres sáv (ideális esetben teljes kör), amely pontosan a Nap magasságában húzódik körbe az égen. A jelenséget a függőlegesen álló hatszögletű jégkristályok oldalairól tükröződő napfény okozza, ezért minden visszavert sugár ugyanarra a magassági szögre esik, mint a Nap, így rajzolódik ki ez a kör vagy körív.
A körülíró ív csak akkor jelenik meg, ha a Nap legalább nagyjából 29° magasan áll. Ekkor az alsó és felső érintőívek összeforrnak, és egy szinte teljes gyűrűt rajzolnak a 22°-os halo köré. Ha a Nap a zenitben lenne, ez a gyűrű gyakorlatilag beleolvadna magába a 22°-os halóba. A jelenséget a hatszögletű jégkristályokon történő fénytörés és szóródás hozza létre, ezért mindig együtt figyelhető meg a 22°-os halóval. Színe többnyire fehéres, csak a Naphoz legközelebb eső részek mutatnak erősebb színjátékot.
További fotók:




Borítókép: Nagylaci91