

Óriásvihar a Szaturnuszon
Mintegy 50 ezer km hosszan elterülő, hatalmas fehér folt látható a gyűrűs bolygó légkörében.
Több mint 50 ezer km hosszan nyújtózkodik el a hatalmas fehér folt a gyűrűs bolygó légkörében - olvashatjuk a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján.
Naprendszerünk két legnagyobb gázóriása, a Jupiter és a Szaturnusz folyamatos látnivalókkal szolgál az észlelők számára. A Jupiter esetében, amely jelenleg is megfigyelhető még az esti, nyugati égbolton, az elmúlt időszakban a Déli Egyenlítői Sáv (SEB) elhalványodása, majd lassú felbukkanása keltett izgalmakat.
Ugyanakkor a jelenleg éjfél körül kelő gyűrűs bolygón egy hatalmas viharrendszer kifejlődése borzolta mind az amatőr, mind a szakcsillagászok kedélyeit. Elsőként egy japán amatőr észlelte december 9-én a körülbelül 100 hosszúsági fokra kiterjedő zónát. Az észlelők megállapítása szerint utoljára 1994-ben jelent meg a jelenlegihez hasonló, ámde sokkal halványabb viharzóna. Jelenleg ez a struktúra rendkívül kontrasztosan látszik, fényessége vetekszik a gyűrűrendszer fényességével is.
Természetesen a Szaturnusz rendszerében működő, így jóval nagyobb felbontásra képes Cassini-szonda is megörökítette a nem mindennapi jelenséget.
Forrás: MCSE