A szép idő forgószélként vagy boszorkánytölcsérként is ismert veszélytelen jelenség kialakulásáért a csendes, napos időszak alatti erős besugárzás a felelős. Hazánkban elsősorban nyáron figyelhetők meg.
Mi a különbség tornádó és porördög között?
Ide kattintva cikkünkből kiderül.
Hegyi József facebook oldalunkra feltöltött fotója, köszönjük!
Ha egy terület erősen felmelegszik, a talaj közeli meleg levegő feláramlásnak indul, illetve vertikális tengelyű örvénylésbe kezdhet a szélnyírás vagy domborzati hatások következtében. Port, homokot felkavarva láthatóvá válik.
Általában a térségre jellemző legerősebb besugárzás idején - legtöbbször napközben 10 és 16 óra között - alakulnak ki porördögök. Szerkezetüket tekintve átmérőjük pár centitől 20-30 méterig is változhat, magasságuk az 5-10, de akár a 100 métert is elérheti, élettartamuk legtöbbször csak néhány perc. Életútjuk sem túl hosszú, általában néhány 10 vagy száz méter után elenyészik.
További érdekességeket találnak képtárunkban, vagy akár megoszthatják időjárással kapcsolatos saját felvételeiket.
A holdkelte kezdetével számos újabb csodás fotóval gazdagodott képtárunk.
Tovább nőtt a légszennyezés. A LIDAR mérések szerint nagyjából 1000 méter vastag a Kárpát-medencére telepedő szmogos légréteg.
A kora tavaszias időnek egy csütörtökön érkező hidegfront vet véget. A hidegebb időhöz pénteken és szombaton erős, viharos szél is társulhat.
A hét első napján 15,1 fokkal megdőlt a napi maximum-hőmérséklet rekordja a fővárosban.
A magas szintű felhőkön megtörő napfény szép légköroptikai jelenségeket idézett elő hétfő délután és kora este.
Több településen is jelentősen megemelkedett a szálló por koncentrációja, Miskolcon és Nyíregyházán riasztási fokozat lépett érvénybe.