Fotó: Varga Photo Blog
Ismét rekordmagasságú a Balaton vízszintje, péntek reggel az Országos Vízjelző Szolgálat jelentése szerint a tó átlagos vízszintje 129 centiméter volt (ez a siófoki mércénél 132 cm). Ez az 1977-ben bevezetett vízszabályozási rend óta rekordmagasságnak számít.
Hasonlóan magas szintet 2010 elején mértek 3 napon át. Abban az évben 23 napon át volt a tó vízszintje 127 centiméter fölött, de idén megdőlhet ez a rekord, hiszen a tóba a vízgyűjtő területek felől az elmúlt időszak csapadékos időjárásának köszönhetően jelenleg jóval több víz érkezik, mint amekkora kapacitással tudják ereszteni a vizet a Sió-zsilipen, melyet múlt hét pénteken nyitottak meg.
Balatonfenyvesi webkameránk péntek délelőtti gyorsított felvételén is jól szemügyre vehető, ahogy időnként kicsap a partra a víz.
A jelenlegi szabályozás előtti időkben, a rendelkezésre álló adatok alapján voltak még magasabb vízállások. Így például 1931-ben 142, míg 1947-ben 155 centiméteres vízmagasságot mértek a Balatonban.
A magas vízállás elsősorban tartósabban erős északi szél esetén okozhat gondot a déli parton mélyebben fekvő településeken. Szerencsére a tó egyelőre nem lépett ki a medréből, ennek ellenére a legmélyebben fekvő balatonfenyvesi területeken már megjelent a víz a parti ingatlanok közelében.
Forrás: MTI, Alpokalja-Online
Énekelhetné a Hold, ugyanis halóval üdvözli a légkör a kísérő égitestünket.
Visszatérnek az éjszakai fagyok, a vastagabb hóval borított északi tájakon -10 foknál is hidegebb lesz.
Tegnap még vastag téli ruhában csodálhattuk a Kőszegi-hegységet, mára azonban sok hó elolvadt.
Estig néhány centi hóval még északkelet gyarapodhat.
Ózd környékén és a Bükkben hullott a legtöbb hó, a környéken nehézkessé vált a közlekedés, buszok csúsztak árokba.
Éjjel a középső, keleti és északi tájakra is megérkezett a havazás, néhol intenzív havazás hagyott több centi havat.