Pekingi idő szerint csütörtök hajnali 2 előtt (magyar idő szerint szerda este) landolt a Chang'e-5 űrszonda kapszulája. A november 24-ei indítást követően az Chang'e-5 december 1-jén érkezett meg a Hold felszínére, ahol 3 földi napnak megfelelő időt töltött. A kapszula ejtőernyős landolása Belső-Mongóliában ért véget.
Ez volt az első alkalom, hogy teljesen automatizált dokkolást hajtottak végre a Föld pályáján kívül. A holdmintákat szállító szerkezet a Holdról "elrugaszkodva" sikeresen kapcsolódott a Hold körül keringő szondával.
A holdminták összesen 2 kilogrammot tesznek ki, egy részük a Hold felszínéről, a többi pedig 2 méteres mélységből származik. A soron következő vizsgálatok célja a kőzetminták életkorának mérése, és az űrkörnyezet hatásának tanulmányozása. Hosszú távon arra számítanak, hogy az eredmények nagyban megkönnyítik majd a jövőbeli kutatásokat a Hold eredetéről és evolúciójáról.
Mindeközben Japánban a Ryugu aszteroidáról gyűjtöttek mintát a tavaly felbocsátott Hayhabusa2 segítségével, mely hosszabb távollét után december 6-án érkezett meg sikeresen a kutatólaborba. A kutatók szerint az aszteroida néhány millió évvel ezelőtt válhatott le eredeti származási bolygójáról, ám ennél jóval idősebb, akár 4,5 milliárd éves kőzetekből is állhat.
Forrás és borítókép: Kínai Nemzeti Űrügynökség (www.cnsa.gov.cn)
Nagyon hideg volt az éjjel, többfelé zuhant -10 fok alá a hőmérséklet.
20 centis hótakaró fedi a bakonyi tájakat, a derült időben Bándon -20,4 fokig csökkent a hőmérséklet.
Nem csak a Balaton kezdett el befagyni, a partra kifutó hullámok jégpáncélba zárták a növényeket, tereptárgyakat.
Siófok után a Velencei-tavat is megcéloztuk, melyet már összefüggő jégréteg borít.
Megindult a jégképződés a Balaton déli partján, friss fotókkal jelentkezünk Siófokról.
Sokfelé havazik az országban, a Bakony térségében már helyenként 15-20 centis a hótakaró.