Igen erős, X4.9-es erősségű napkitörést jelentett a NOAA űridőjárással foglalkozó részlege magyar idő szerint kedd hajnali 1 óra 49 perckor. Ilyen erős jelenséget utoljára 2012 márciusában figyeltek meg.
Balra: a kitörés a NASA Solar Dynamics Observatory felvételén
Az óriási kitörés nem a Föld felé irányult. Mérések alapján 2000 kilométer/másodperc (avagy 7,2 millió km/h) sebességgel kilökődő anyagfelhő a bolygónkon igen erős geomágneses vihart keltett volna, szokatlan helyeken megjelenő sarki fényt és lehetséges elektromos meghibásodásokat is okozva.
Látható lesz-e hazánkban az északi fény?
Nem valószínű.
Mire lehet számítani a következő napokban?
Jó eséllyel semmi szokatlanra.
Miért fontos mégis figyelemmel követni a napkitöréseket?
1989-ben egy X15-ös erősségű, Föld felé irányuló napkitörés néhány nappal később először szokatlanul erős sarki fényt okozott, majd a kanadai Quebecben másfél perc alatt összeomlasztotta a teljes elektromos hálózatot, sötétségben hagyva 6 millió embert. Egy X15-ös erősségű kitörés ráadásul még nem is olyan ritka. További részletek korábbi cikkünkben.
Gyakran fordul elő ilyen?
A napfolttevékenységben 11 éves ciklusok vannak, a legutóbbi maximum tavaly volt, így az erős kitörés ténye egyáltalán nem meglepő. Az 1989-es kanadai eset is egy ilyen maximummal hozható összefüggésbe.
Az X kategóriába tartozó kitörések akár komoly kimaradásokat okozhatnak a távközlésben, illetve károsítják a nagyfrekvencián működő rádiókészülékeket és műholdakat.
A NOAA a mostani kitörés alatt R3-as erősségű rádiózavart észlelt, ilyenkor a Föld Nap felőli oldalán nagyjából 1 órán keresztül keletkeznek zavarok a nagyfrekvenciás adásokban. Az esemény időpontjában Ausztrália és a Csendes-ócán "nézett" a Nap felé.
A kitöréssel párhuzamosan koronakidobódás is előfordul - ilyenkor az elektromágneses hullámok mellett anyagfelhő is kiszabadul a csillagközi térbe. Ez az anyagfelhő (amennyiben bolygónk felé irányul), általában 1-3 nap alatt éri el a Földet. Megérkeztekor a rádiós kapcsolatok megszakadhatnak, a magasban (pl. repülőgépen) utazók fokozott sugárzásnak vannak kitéve, a műholdak elektronikája is károsodhat.
További információk és élő grafikonok a Nap aloldalunkon.
Enyhülést hozó melegfront érkezik holnap este, mutatjuk hová milyen halmazállapotú csapadékot hoz.
A napkelte sugarai megvilágították az éjjel során behavazódott tájat.
100 km-nél messzebbről is megfigyelhető Alsó-Ausztria legmagasabb hegycsúcsa.
Nagyjából 10 cm hó hullott helyenként Sopronban és szűk térségében.
Többfelé havazni kezdett a Dunántúlon kedd este.
Több fotót is kaptunk Békéscsabáról, ahol nemrég graupel (hódara) zápor vonult át.